Գազայի հատվածում վերջին յոթ օրվա ընթացքում զոհվել է ավելի քան 500 մարդ, այդ թվում՝ Մերձավոր Արեւելքում ՄԱԿ Պաղեստինի փախստականների օգնության եւ աշխատանքի գործակալության ութ աշխատակից: Այս մասին հայտնել է գործակալության գլխավոր քարտուղար Ֆիլիպ Լազարինին։
«Անցած շաբաթն ամենամահաբերն է եղել պատերազմի ողջ մեկուկես տարվա ընթացքում, զոհվել է ավելի քան 500 մարդ, այդ թվում կանայք եւ երեխաներ։ «Զոհվել են նաեւ գործակալության 8 աշխատակիցներ»,- նշվել է հաղորդագրությունում, որը հրապարակվել է Լազարինիի X սոցիալական ցանցի էջում։
Նրա խոսքով՝ ոլորտը «հումանիտար օգնություն չի ստացել ավելի քան երեք շաբաթ, թեեւ հրադադարի ընթացքում օրական մինչեւ 600 բեռնատար՝ անհրաժեշտ ամեն ինչով, անկլավ է ժամանել»։ «Ծնողները չեն կարողանում սնունդ գտնել իրենց երեխաների համար, հիվանդները մնում են առանց դեղորայքի, իսկ գները կտրուկ աճում են, սովը խորանում է, եւ հիվանդության տարածման վտանգը մեծանում է: Այս ֆոնին Իսրայելի զինված ուժերը շարունակում են գնդակոծել տարածաշրջանը»,- ընդգծել է Լազարինին՝ կոչ անելով Իսրայելի իշխանություններին «բացել անցակետերը մարդասիրական օգնության բնականոն հոսքի համար»: